21.2.14

Najpiękniejsze parki Londynu - Regent's Park jesienią

Parki londyńskie to temat zasługujący na szczególną uwagę. Oazy zieleni w tak ogromnym mieście są niezbędne. Codzienny pośpiech, tłok, ścisk mogą przyprawić o frustrację, a kontakt z naturą łagodzi stres.
Parków w Londynie jest dużo, a 8 z nich zaliczanych jest do Royal Parks of London. Kiedyś służyły rodzinie królewskiej, dziś są otwarte dla mieszkańców. Mojemu sercu najbliższy jest Regent's Park. Położony między Great Portland a Camden Town, zajmuje 197 ha powierzchni. Zaprojektował go John Nash - ceniony architekt.
Regent's Park to idealne miejsce na weekendowe popołudnie z rodziną, romantyczną randkę, spacer z koleżanką lub piknik ze znajomymi. Doskonałe na poranny jogging, grę w piłkę z kolegami lub czytanie książki na ławce. Bez strachu można usiąść na trawie, bo psy nie mają wstępu na teren parku. 
W Regent's Park jest mnóstwo romantycznych alejek, zgrabnych fontann, ozdobnych klombów. Jest ładny amfiteatr, w którym w letnie wieczory wystawiane są sztuki Szekspira i ogród różany Queens Mary Garden (blisko 30 tysięcy róż ponad 400 odmian) w którym kwiaty kwitną przez większą część roku. 
W środkowej części parku jest kilka mniejszych stawów i jeden duży, po którym latem pływają łódki. Stałymi towarzyszami, notorycznie zaczepiającymi spacerowiczów są szare, zwinne wiewiórki. Spotkać można też kaczki, gęsi, białe i czarne łabędzie. Są ukryte wodospady i drewniane mostki przerzucone nad wodą.
Nie brakuje ławek z wzruszającymi dedykacjami - podobnymi do tej, którą odkryli Julia Roberts i Hugh Grant włamując się do prywatnego parku w filmie "Notting Hill". Czekają spokojnie, aż ktoś zechce usiąść. 
Regent's Park jest piękny o każdej porze roku! Wiosną rozkwita zielenią, królują w nim żonkile i tulipany, kolory są raczej pastelowe, co nadaje sielskiego klimatu. Gałęzie drzew uginają się od różowych pączków.
Latem park jest w pełnym rozkwicie. Ludzie przybywają tłumnie, spędzają tam długie godziny bawiąc się z dziećmi, rozmawiając z przyjaciółmi, pływając łódkami, leżąc na leżaku i myśląc o niebieskich migdałach. 
Jesienią staje się soczysty w kolorach, ale nieco opustoszały. To taki piękny czas! Liście tworzą wielobarwny dywan, niektóre ozdabiają korony drzew malując je wszystkimi odcieniami żółci i czerwieni. Zimą jest dość szaro i trochę ponuro, drzewa są łyse, krzaki róż przycięte, ale chętnych do spacerów nie brakuje. 

Jak się dostać do Regent's Park? Jest kilka możliwości 
 • Spacerem z Camden Town lub Oxford Street
 • Metrem (linie Hammersmith&City, Circle, Metropilitan - stacja Great Portland Street, lina Bakerloo stacja Regent's Park, linia Jubilee stacja Baker Street)

⇒⇒⇒  Zobacz też wpis LONDYN ZA DARMO a w nim inne parki ⇐⇐⇐

16 komentarzy:

 1. Ciekawy zbiór zdjęć. Posapacerowałabym sobie.. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Londyńczycy mogą być dumni, że mają taki park. Wspaniałe miejsce, by choć na chwilę odetchnąć od zgiełku miasta i zapomnieć o szarej rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Parki to w Anglii mają na prawdę niezłe! pozdrawiam u mnie tym razem także post podróżniczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłaś w sprawie ważnej w Londynie Ajko?
  Spędziłem w tym mieście kilka lat, i wiele mnie nauczyło.
  Chyba tak na prawdę wtedy zaczęło się moje świadome życie.
  trudy odnalezienia się mieście pełnym osób o podobnych potrzebach uczyni prawie każdego silniejszym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne ciepłe wspomnienia, śliczne kolory, niesamowite zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem tam za każdym razem jak odwiedzam rodzinę. Przepiękny park!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam!
  Chyba Ci już to zresztą mówiłam nie raz :)
  Mam z nim związane cudne, letnie wspomnienia...

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudny, idealne miejsce na przykład na sesję ślubną. Jest tam tak nastrojowo! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Idealny blog, fotografie podobne jakościowo do tych z wypraw Pawłowskiego
  http://luxtime.pl/info/index/pageId/97

  OdpowiedzUsuń
 10. przepięknie, moglibyśmy w takim parku spędzić cały dzień :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak pięknie i kolorowo !

  JK

  OdpowiedzUsuń
 12. cudnie:) u nas też niedługo będzie zielono!! :):)

  OdpowiedzUsuń

Jestem ciekawa Twojej opinii. Podziel się nią!

Komentarze obraźliwe lub pisane w moim odczuciu wyłącznie po to, żeby zostawić link do swojej komercyjnej strony nie są publikowane.

TOP